Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak vybrat motocyklové pneu?
17.03.2022

Jak vybrat motocyklové pneu?

Vyhněte se problémům

Při výběru nových motocyklových pneumatik se ujistěte, že splňují požadavky motocyklu a jeho předpokládané použití. K tomu Vám nejlépe poslouží údaje z technického průkazu motocyklu. Zohledněte styl jízdy a povrch na kterém budete převážně jezdit. V případě nejasností nás neváhejte kontaktovat, rádi s výběrem pomůžeme.

Jízdní vlastnosti motocyklu může ovlivnit mnoho jiných faktorů než nekompatibilita pneumatik - včetně hmotnosti a výšky jezdce, kombinování opotřebovaných a neopotřebovaných pneumatik a montáže zavazadel nebo kapotáží.

Před provedením úprav oproti sériovému stavu se poraďte s výrobcem motocyklu.

Přední a zadní pneumatika

Nezapomeňte, že pro dosažení optimálního výkonu a jízdních vlastností je důležité správné sladění předních a zadních pneumatik.

Na přední pozici montujte pouze pneumatiky označené "přední kolo" a na zadní pozici pouze pneumatiky označené "zadní kolo".

Nová přední pneumatika s opotřebovanou zadní pneumatikou může způsobit nestabilitu!

Zohledněte celkovou váhu motocyklu

K dispozici jsou pneumatiky s různou nosností. Pečlivě zvažte hmotnost motocyklu, zda bude převážet cestující a hmotnost případného volitelného vybavení. Nezapomeňte, že nosnost pneumatik snižuje také jejich nedostatečné nahuštění. Pneumatiku je možné přetížit, i když má parametry stanovené výrobcem motocyklu. Maximální zatížení a odpovídající tlak jsou uváděny na bočnici prakticky všech pneumatik.

Před jízdou určete celkovou hmotnost zavazadel, vybavení a jezdce (jezdců), která se má přidat k motocyklu. Celková hmotnost zavazadel, vybavení a jezdce (jezdců) nesmí nikdy překročit nosnost vozidla uvedenou v návodu k obsluze motocyklu ani nosnost pneumatik. Nosnost pneumatiky je vyznačená na bočnici pneumatiky a uvádí maximální povolené zatížení na jednu pneumatiku.

Použití nestandardních rozměrů

Pokud hodláte namontovat jiné rozměry, než je uvedeno v technickém průkaze, poraďte se s výrobcem motocyklu. Nezapomeňte, že fyzické rozměry pneumatiky jsou důležité.

Musí být zachována dostatečná vzdálenost od blatníků, kyvné vidlice apod. Zvětšení velikosti pneumatiky může vyžadovat zvětšení šířky ráfku. Při zvětšování velikosti pneumatiky a/nebo šířky ráfku kolo otočte a pečlivě zkontrolujte, zda je dostatečná vůle.

Správná šířka ráfku může mít zásadní význam pro ovladatelnost a stabilitu. Pneumatika namontovaná na širším ráfku, než je doporučeno, bude mít zploštělý profil a jezdec může při zatáčení snadno dosáhnout na okraj běhounu. Úzký ráfek změní profil pneumatiky a při zatáčení soustředí opotřebení pneumatiky na velmi malou plochu a při brzdění se zmenší styčná plocha.

Pozor na radiální pneumatiky

Montáž radiálních pneumatik na nesprávné vozidlo může způsobit nestabilitu a nehody.

Na druhou stranu, některé motocykly  mohou být vybaveny pouze radiálními pneumatikami. Před montáží radiálních náhrad se poraďte s výrobcem motocyklu, abyste se ujistili, že používáte správnou specifikaci a kombinaci pro Váš motocykl.

Kombinování neradiální a radiálních pneumatik může mít nepříznivý vliv na ovladatelnost a stabilitu a mělo by být prováděno pouze v případě, že je výslovně namontováno a/nebo doporučeno výrobcem originálního vybavení vozidla. 

Zdroj: Dunlop

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli